Sağlık İçin Günde 2 Litre Su İçmeye Gerek Var Mı?

Gün içerisinde yaptığımız her aktivite sırasında vücudumuz, dışarıya su atar. Sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam edebilmemiz içinse bu attığımız suları yeniden vücudumuza eklememiz gerekiyor.

“Günde 2 litre ya da 8 bardak su içmemiz gerekiyor” tavsiyelerini birçok kez duymuşsunuzdur. Bu ifade doğru olsa da, uygulanış bakımından çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılıyor. İşte uzmanlara göre günlük tüketilmesi gereken su miktarı…

VÜCUDUMUZ GÜNDE NE KADAR SU KAYBEDİYOR?

Su, ortalama bir insan vücudunun yüzde 70’ini oluşturmakta. Gün içerisinde sürekli yitirilen su, ortalama bir insan her gün terleme yolu ile 500 mililitre, nefes ve tükürük yoluyla 230 mililitre, dışkı ve idrar yoluyla ise 1.4 litre su kaybediyor. Bu oranların toplamı 2.1 litreye denk geldiği için, halk arasındaki “Günde en az 2 litre su içmemiz gerekiyor” anlayışı ortaya çıkmakta.

Ancak işin aslı tam olarak öyle değil…

GÜNDE NE KADAR SU TÜKETMELİSİNİZ?

Gün boyunca almanız gereken 2.1 litre su, doğrudan su alarak tüketmeniz gereken miktarı yansıtmıyor. İnsanlar farkına varmasa da, yedikleri her şeyin içerisinde bol miktarda sıvı bulunuyor. Örneğin bir muzun dahi yüzde 75’i, salatalığın ise yüzde 96’sı sudan oluşmakta.

Bu nedenle halihazırda yediklerinizden dolayı çok fazla su tüketmektesiniz. Bu oranın üzerine ek olarak günde 2 litre su içmeniz gerekmiyor.

Fazladan iki litre su içmenin elbette bir zararı bulunmamakta. İhtiyaç dışı içilen su, vücut tarafından idrar yoluyla dışarı atılıyor. Ancak vücudu zorlamak gereksiz olduğundan, susadığınızda su içmeniz ve vücudunuzu dinlemeniz sağlığınız için yeterli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x