Papa’nın Ukrayna’ya ‘beyaz bayrak’ çağrısına Avrupa’dan eleştiri

Papa Franciscus, İsviçre’nin kamu yayıncısı RTS’ye verdiği mülakatta, Rusya-Ukrayna savaşındaki taraflara ‘işler daha kötüye gitmeden önce müzakere yapma cesaretine sahip olma’ çağrısında bulundu. Papa, Ukrayna’nın ‘beyaz bayrak sallaması’ gerektiğini de belirtti. Vatikan, söz konusu söyleşinin şubat ayında yapıldığını belirtirken, dün yayınlanan röportaj bazı Avrupalı siyasetçilerin eleştirisine sebep oldu.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkēvičs, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımda, “Benim pazar sabahından çıkardığım şu: Kötülük karşısında teslim olmamalısınız; onunla savaşmalı ve onu yenmelisiniz ki kötülük beyaz bayrak sallayıp teslim olsun” dedi.

‘TÜM KARDİNALLER BU GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞIYOR MU?’

Almanya’da ana muhalefet Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinden milletvekili Dennis Radtke de Papa’nın ifadelerinin ‘utanç verici’ olduğunu savundu. Radtke, X hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya yaklaşımı papalığını kötü bir şekilde yansıtıyor. Bu, akıl almaz” ifadelerini kullandı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın eski danışmanı ve blogger Anton Gerashchenko ise konuya ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:

“Papa’nın Ukrayna’yı savunmak için, Rusya’yı on binlerce kişiyi öldüren saldırgan olarak kınamak için, Putin’i durdurmak için değil, bunun yerine Rusya’nın beyaz bayrak sallaması için çağrıda bulunması kulağa ilginç geliyor. Tüm kardinaller bu görüşünü paylaşıyor mu?”

PAPA’DAN TÜRKİYE ÖNERİSİ

Papa Franciscus, 9 Mart Cumartesi günü İsviçre’de yayınlanan röportajda, Ukrayna’nın teslim olması gerekip gerekmediğine ilişkin soruya da yanıt verdi. Papa, buna yerdiği yanıtta, “Ben, en güçlü olanların durumu gören, insanları düşünen ve beyaz bayrağı kaldırıp müzakere etme cesaretine sahip olanlar olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Müzakere sözünün cesur bir söz olduğunu’ belirten Papa, “Eğer yenildiğinizi görüyorsanız ve işler yolunda gitmiyorsa müzakere etme cesareti olmalı” diye konuştu. Ukraynalıların durum daha da kötüye gitmeden bir barış anlaşması için müzakere etmekten korkmaması gerektiğini söyleyen Papa Franciscus, “Bugün, Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak arabuluculuk yapmak isteyen pek çok (aktör) var. Örneğin Türkiye… İşler kötüye gitmeden müzakere etmekten utanmayın” açıklamasında bulundu.

VATİKAN’DAN AÇIKLAMA

İsrail’in Gazze’ye saldırıları da dahil olmak üzere genel anlamda çatışmalar hakkında da konuşan Papa, “Müzakereler teslim olmak değildir. Bu, bir ülkeyi intihara götürmeme cesaretidir” dedi. Bu açıklamanın ardından Vatikan’ın İletişim Direktörü Matteo Bruni de bir açıklama yayınlayarak, Papa’nın beyaz bayrak ifadesini ‘çatışmalara son verilmesi ve müzakere cesaretiyle varılacak bir ateşkese işaret etmek için’ kullandığını söyledi. Bruni, Papa’nın ‘adil ve kalıcı barış için diplomatik çözüm’ çağrısını da yineledi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x