20 aktif fayımız var ama Balıkesir yıkılmayacak

Geçtiğimiz yerel seçimlerde İYİ Parti ile yapılan ittifak nedeniyle son anda Balıkesir’de belediye başkanlığı adaylığından çekilmek zorunda kalan CHP’li Ahmet Akın şimdi köy köy çalışma yürütüyor. “Afetlere Dirençli Balıkesir’i kurmak için yol haritamız hazır” diyen Akın şunları söyledi:

DEPREM GERÇEĞİ: 6 Şubat 2023 sabahı, 11 ili yerle bir eden depremde on binlerce insanımızı kaybettik. Sorumluluğu depremin üzerine yıkmak işin en kolayı. Deprem felaketinin acı sonuçlarıyla yüz yüze kalmamak için bilim insanlarının uyarılarını, sözlerini dikkate alıp kentleri bu gerçekliğe hazır hale getirmek gerekiyor. Depremin hemen ardından kurduğumuz merkezde yetkili birimlere ulaşamayan afetzede vatandaşlarımızla devletin afetten sorumluları arasında köprü olduk.

RİSKLİ BÖLGEDEYİZ: Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Balıkesir’in kuzeyinde Kuzey Anadolu Fayı (KAF), orta kesiminde Edremit Körfezi’nden başlayan Havran Balıkesir’den Kepsut’a kadar devam eden fay sistemi, güney kesiminde ise Gelembe ve Simav fayı olarak tanımlanan Ege Bölgesi graben sistemine bağlı fay sistemi bulunuyor. Balıkesir il sınırları içerisinde karada 20 aktif fayın yakın zamanlarda deprem üretebileceği bilim insanlarınca öngörülüyor. Riskli bir bölge. Fakat depreme karşı çaresiz değiliz. Depremin Balıkesir’e vereceği olası zararı önlemek için ciddi bir yol haritası hazırladık, bunu vatandaşımızla el ele uygulama noktasında da kararlıyız.

‘Kimseyi yerinden etmeyeceğiz’

CHP adayı Ahmet Akın bugüne kadar hep ‘kentsel dönüşüm’ olarak ifade edilen süreçlerde halkın mağdur edildiğini, vatandaşla müteahhitin karşı karşıya getirildiğini söyledi. Akın depreme karşı nasıl önlem alacaklarını şöyle aktardı: “Biz Balıkesir’de ‘Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm’ modelini uygulayacağız. Kimseyi yerinden etmeyeceğiz. Hiçbir Balıkesirli hemşerim müteahhitle karşı karşıya gelmeyecek. Balıkesirmiz’i afetlere dirençli hale getirmek için yapacağımız çalışmaların 6 bileşeni olacak. Bunlardan ilki yönetim sistemi, ikincisi halkımız, üçüncü altyapı, dördüncü yapı stoğu, beşinci ekosistem yani çevre, altıncısı ise ekonomi. 1 Nisan’dan sonra afetlere dirençli Balıkesir’i adım adım kuracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x